Members discussed the development of the Interest Rate Risk management tools market.
With the support of the USAID Economic Governance Program, IDFI has released the results of the Public-Private Dialogue Quality Assessment process. The evaluation lasted for three years. In the first year of project implementation, 8 laws, 8 by-laws at the central level and 3 regulations at the municipal level were selected for evaluation.
The Georgian Financial Treasury Association, with the participation of the National Bank of Georgia and the company Bloomberg, held a meeting on May 5, 2022 on the "FX Risk Management Issues".
The code establishes uniform international rules and principles of conduct on the FX Market. The purpose of the code is to make the market more transparent, establish fair rules of conduct between participants of financial markets, define minimum requirements for organizational structure of financial institutions which will ensure their compliance of their activities with the best International practice.