აღნიშნული კურსი ავსტრალიურ ფინანსურის ბაზრების ასოციაციამ ACI Australia და საქართველოს ფინანსური ბაზრების ხაზინების ასოციაციამ (GFMTA), საქართველოს ეროვნულ ბანკის და USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის (EGP) მხარდაჭერით ჩაატარეს.
ღონისძიება ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელმა ნათია თურნავამ და USAID-ის კერძო სექტორის განვითარების უფროსმა მრჩეველმა, დავით წიკლაურმა გახსნეს. ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ წამყვანი კომერციული ბანკების, USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის და საქართველოს ეროვნული ბანკის წარმომადგენლები.
ტრენინგ კურსმა სტარტი 11 მარტს აიღო. მასში მონაწილეობა მიიღეს ადგილობრივი კომერციული ბანკების, მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების, საპენსიო სააგენტოს, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს, საქართველოს ეროვნული ბანკის, კორპორატიული სექტორის და სომხეთის კომერციულ ბანკ - Ameriabank-ის წარმომადგენლებმა.
მონაწილეებმა მიიღეს სიღრმისეული თეორიული და პრაქტიკული ცოდნა ფინანსურ ბაზარზე ვაჭრობის სპეფიციკის, მომხმარებლებისთვის ფასების დადგენის, რისკებისა დალიკვიდობის მართვის სტრატეგიების დამომხმარებელთა მოთხოვნების აღსრულების ტექნიკების შესახებ. დიდი ყურადღება დაეთმო გლობალური სავალუტო კოდექსის, რომელზეც საქართველოც არის მიერთებული, პრინციპების შესაბამისად სავალუტო ბაზარზე მუშაობის პრაქტიკულ საკითხებს.
აღნიშნული სასწავლო კურსი უკვე 35 წელია წარმატებით ფუნქციონირებს ისეთ ფინანსურ ცენტრებში, როგორიცაა ლონდონი, ნიუ-იორკი, სინგაპური, ტოკიო და პირველად გაიმართა საქართველოში. ფინანსური ინსტრუმენტებით ვაჭრობის სხვა კურსებისგან განსხვავებით, აღნიშნული კურსი მოიცავს წარსულში უკვე მომხდარი საბაზრო სიტუაციების იმიტაციას და მონაწილეებს აძლევს შესაძლებლობას ბაზრის მონაწილის პერსპექტივიდან რეალურ დროში მიიღონ მნიშვნელოვანი ფინანსური გადაწყვეტილებები, საუკეთესო საბაზრო პრაქტიკის შესაბამისად. სასწავლო კურსს უძღვებოდნენ დარგის გამორჩეული ექსპერტები კრის ჰოულეტი, კოლინ ლამბერტი, ჯონ ფინდლი და კევინ ო’რელი.
როგორც, ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელმა, ნათია თურნავამ განაცხადა: „საქართველოს ფინანსური ბაზრების ხაზინების ასოციაციას მნიშვნელოვანი როლი აქვს ბაზრის პროფესიონალების ცოდნის ამაღლებაში და ეროვნული ბანკი ბუნებრივია მხარს უჭერს ყველა მსგავს ინიციატივას, რომელიც მიზნად ისახავს ადგილობრივი ფინანსური ბაზრების განვითარებას. ჩვენი მიზანია ადგილობრივ ფინანსურ ბაზარზე საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის დანერგვა. სწორედ ამას ემსახურება სადილინგო იმიტაციის კურსი, რომელიც მონაწილეებს აძლევს პრაქტიკულ ცოდნას ბაზარზე გლობალური სავალუტო კოდექსით განსაზღვრული ნორმების ფარგლებში მოქმედების შესახებ."
აღსანიშნავია, რომ აღნიშნული კურსის ორგანიზება შესაძლებელი გახდა USAID-ის ეკონომიკური განვითარების პროგრამის მიერ ასოციაციისთვის გამოყოფილი 220 ათასი აშშ დოლარის საგრანტო პროგრამის ფარგლებში, რომელიც მიზნად ისახავს ასოციაციის საგანმანათლებლო, ორგანიზაციული და კვლევითი მიმართულებების განვითარებას.

14/03/2024 | On March 14, the Georgian Financial Markets Treasuries Association hosted the closing ceremony of the ACI Australia Dealing Simulation Course
This course was conducted by the ACI Australia and the Georgian Financial Markets Treasuries Association (GFMTA), with the support of the National Bank of Georgia and the USAID Economic Governance Program (EGP).
Acting Governor of the National Bank of Georgia, Natia Turnava and the USAID Senior Private Sector Development Advisor David Tsiklauri opened the ceremony. The representatives of leading commercial banks, the USAID Economic Governance Program, and the National Bank of Georgia also attended the event.
The training course kicked-off on March 11. Representatives of local commercial banks, microfinance organizations, the Pension Agency of Georgia, the Ministry of Finance of Georgia, the National Bank of Georgia, the corporate sector, and an Armenian universal bank Ameriabank participated in it. Participants received in-depth theoretical and practical knowledge of trading in the financial markets, setting prices for customers, risk and liquidity management strategies, and techniques for executing customer requests. The training course was led by distinguished experts in the field: Chris Howlett, Colin Lambert, John Findlay, and Kevin O'Reilly.
This exclusive training program has been successfully conducted for over 35 years in Singapore, London, New York, Tokyo, and other leading financial centers, and for the first time, in our region. Unlike other courses, this course includes real market scenarios that have already occurred in the past and givesparticipants the opportunity to make financial decisions in real-time from the perspective of a market participant.
As the Acting Governor of the National Bank of Georgia, Natia Turnava, mentioned: "Education is crucial for financial market advancement, benefiting both financial institutions and large corporations. NBG recognizes GFMTA's role in training market professionals. Aligned with our goals, NBG pledges support to GFMTA, in expanding its reach to benefit more stakeholders. Our aspiration is always to aim for best, to adopt best international practices in the local market. We have been yearly adopters of FX global code among emerging markets. ACI dealing simulation course has given us new practical perspectives on how we shall operate our FX markets.
It should be noted that the organization of this course became possible within the framework of the $220,000 Grant allocated to the association by the USAID Economic Governance Program.