2023 წლის 6 ივნისს საქართველოს ფინანსური ბაზრების ხაზინების ასოციაციის მორიგი სხდომა გაიმართა. შეკრებას ესწრებოდნენ საქართველოს ეროვნული ბანკის (NBG), საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს, ასოციაციის წევრი კომერციული ბანკების, საპენსიო სააგენტოს და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) წარმომადგენლები.
წევრებმა იმსჯელეს საპროცენტო განაკვეთის რისკების მართვის ინსტრუმენტების ბაზრის განვითარების საკითხებზე. ერთ-ერთი ესეთი ინსტრუმენტი არის Overnight Index Swap (OIS), რომელიც გულისხმობს გარიგების მონაწილე მხარეებს შორის ფიქსირებული და მცურავი (ცვალებადი) საპროცენტო განაკვეთების ურთიერთგაცვლას.
საპროცენტო განაკვეთის რისკები, როგორც წესი, წარმოიშობა, როდესაც აქტივებს და პასივებს შორის არის შეუსაბამობა, ან ფიქსირებული და მცურავი საპროცენტო განაკვეთების სახით, ან/და სხვადასხვა ვადიანობის საპროცენტო განაკვეთების არსებობით.
საპროცენტო განაკვეთების რისკის მატერიალიზაციის ერთ-ერთი პრაქტიკული მაგალითია 2023 წლის მარტში SVB Silicon Valley Bank-ის გადახდისუუნარობის ცნობილი შემთხვევა.

12/06/2023 | Regular Council Meeting of Georgian Financial Markets Treasuries Association was held on June 6, 2023
Regular Council Meeting of Georgian Financial Markets Treasuries Association (GFMTA) was held on June 6, 2023. The meeting was attended by representatives of NBG, GFMTA member Commercial Banks, Pension Agency and European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).
Members discussed the development of the Interest Rate Risk management tools market. One such instrument is the Overnight Index Swap (OIS), involving the overnigh rate being exchanged for a fixed interest rate.
As a rule, Interest Rate Risks typically arise when there is a mismatch between assets and liabilities, either in the form of fixed or floating interest rates, and/or by having Interest Rates of different maturities.
One of the practical examples of materialization of Interest Rate Risk is the well-known case of Insolvency of SVB Silicon Valley Bank in March, 2023.