21/11/2018 | საფინანსო ბაზრის მონაწილეები, ეროვნულ ბანკთან ერთად, ხაზინების პროფესიულ ასოციაციას ქმნიან
საფინანსო ბაზრის განვითარებისათვის, კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაიდგა. კომერციული ბანკების და მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების სახაზინო სამსახურებმა ფინანსური ბაზრების ხაზინების პროფესიული ასოციაცია დააფუძნეს, რომლის მთავარი მიზანი მონაწილეთა პროფესიული ცოდნის გაღრმავება და სახაზინო ბაზრების შესაბამისი საერთაშორისო პრაქტიკის დანერგვა იქნება.
ასოციაციის ერთ-ერთი პირველი ამოცანა ქართულ ბაზარზე საერთაშორისო გლობალური სავალუტო ბაზრის კოდექსის (FX Global Code) პრინციპების დანერგვაა. FX Global Code-ი საერთაშორისო ანგარიშსწორებათა ბანკის (BIS) ინიციატივით შექმნილი სამუშაო ჯგუფის მიერ შემუშავდა. მის შექმნაზე რამდენიმე წელიწადი მსოფლიოს წამყვანი ცენტრალური ბანკები და სავალუტო ბაზრის მსხვილი კომერციული მონაწილეები მუშაობდნენ.
აღნიშნული კოდექსი სავალუტო ბაზარზე საერთაშორისო მასშტაბით ერთიან წესებსა და ქცევის პრინციპებს აწესებს. მისი მიზანია ბაზარი გახადოს უფრო გამჭვირვალე, ფინანსური ბაზრის მონაწილეებს შორის დაამყაროს სამართლიანი ქცევის ნორმები და ფინანსური ინსტიტუტების შიგნით ორგანიზაციული სტრუქტურის მიმართ განსაზღვროს ის მინიმალური მოთხოვნები, რომელიც მათ საქმიანობას საუკეთესო სტანდარტების შესაბამისად უზრუნველყოფს. სავალუტო კოდექსი ოფიციალურად 2017 წლის მაისში გამოქვეყნდა და იმავდროულად შეიქმნა გლობალური სავალუტო კომიტეტი, რომელიც აერთიანებს იმ ეროვნულ კომიტეტებს ან ასოციაციებს, რომელთაც საკუთარ ქვეყნებში სურთ კოდექსის დანერგვა. კომიტეტის წევრები არიან ისეთი ქვეყნები, როგორებიცაა ამერიკის შეერთებული შტატები, დიდი ბრიტანეთი, ევროზონის ქვეყნები, იაპონია და კიდევ 10-მდე ქვეყანა. ახლადდაარსებული ასოციაციის პირველი მიზანი სწორედ ამ ჯგუფში გაწევრიანება იქნება.
კოდექსის პრაქტიკაში დანერგვის ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოში USAID-ის დაფინანსებით საერთაშორისო კონსულტანტები ჩამოვლენ და ტრენინგებს ჩაუტარებენ როგორც ეროვნულ ბანკის წარმომადგენლებს, ასევე ბაზრის მონაწილეებს.
სხვა ქვეყნების საუკეთესო გამოცდილების გათვალისწინებით, ასოციაციის საქმიანობაში ჩართული იქნება ეროვნული ბანკი, რომელიც იმავდროულად თავმჯდომარის ფუნქციას შეასრულებს. მომავალში ასოციაცია გეგმავს საქმიანობის გაფართოებას და სხვა სფეროების მოცვას, ფინანსური ბაზრის მონაწილეებისათვის ტრენინგების ჩატარებას, ბაზარზე ახალი პროდუქტების დანერგვის ინიციატორის როლის შესრულებას და ფინანსური ბაზრის განვითარების სხვადასხვა საკითხებზე მუშაობას.

One more step forward for the development of the Georgian Financial Markets. The treasury departments of commercial banks and microfinance organizations in cooperation with the National Bank of Georgia established the Georgian Financial Markets' Treasuries' Association (GFMTA). The main purpose of the Association will be to enhance the professional knowledge of the market participants and implement the best international practices on Georgian financial market.
One of the main objectives of the association is to implement principles of FX Global code in Georgian financial market. FX Global Code was drafted by the working group formed by Bank for International Settlement (BIS) and which consisted of central banks and largest commercial financial institutions from different jurisdictions around the globe.
The FX Global Code establishes common rules and conduct practices in International FX market. The objective of the code is to make the market more transparent, establish fair rules of conduct among market participants and create minimum requirements for organizational structures of financial institutions so that their activities are compliant with the best industry standards.
The FX Global Code was officially published on May 2017 and the Global FX committee was established simultaneously, which unites the national associations and committees that work on the implementation of the Code on a national level. The Global FX committee consists of the associations from the USA, United Kingdom, Eurozone countries, Japan and up to 10 other countries. One of the initial objectives of the GFMTA will be to become a member of the committee.
In order to foster the implementation of Global FX Code in Georgia, international consultants will visit Georgia with the financial assistance from USAID and deliver training for the National Bank of Georgia, commercial banks and other market participants.
Following the best practices of other countries, the National Bank of Georgia will be involved in the activities of the Association and will hold the position of the Chairman of GFMTA. The Association plans to extend the scope of its activities in near future, including, delivering the training and educational events to the market participants, encouraging the creation of innovative products on the market and working extensively on the development of financial markets in Georgia.