USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით, IDFI –მ საკანონმდებლო აქტების შემუშავების პროცესში საჯარო-კერძო დიალოგის ხარისხის შეფასების შედეგები გამოაქვეყნა. შეფასება მიმდინარეობდა სამი წლის განმავლობაში. პროექტის განხორციელების პირველ წელს შესაფასებლად შეირჩა 8 კანონი, 8 კანონქვემდებარე აქტი ცენტრალურ დონეზე და 3 რეგულაცია მუნიციპალურ დონეზე.
აღნიშნული აქტებიდან, საქართველოს ფინანსური ბაზრების ხაზინების ასოციაცია ჩართული იყო „სავალუტო ბაზრის მონაწილეთა საქმიანობის წესის დამტკიცების შესახებ ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძნების“ შემუშავებაში, როგორც საკანონმდებლო აქტების მომზადებაში ჩართული მხარე.
საჯარო და კერძო დიალოგის ხარისხი შეფასდა საკანონმდებლო აქტის შემუშავების ოთხ ეტაპზე:
IDFI –ს მიერ გამოვლენილი შედეგების მიხედვით, კანონქვემდებარე ნორმატიულმა აქტმა „სავალუტო ბაზრის მონაწილეთა საქმიანობის წესი“ ყველაზე მაღალი შეფასება მიიღო (2.44) კანონქვემდებარე ნორმატიულ აქტებს შორის.
დეტალურ ინფორმაციას შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე:
IDFI-ის "ნორმატიული აქტების შემუშავების პროცესში საჯარო-კერძო დიალოგის ხარიხსის შეფასების 2020-2021 წწ" ანგარიშის წარდგენას შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე.

With the support of the USAID Economic Governance Program, IDFI has released the results of the Public-Private Dialogue Quality Assessment process. The evaluation lasted for three years. In the first year of project implementation, 8 laws, 8 by-laws at the central level and 3 regulations at the municipal level were selected for evaluation.
From these acts, the Georgian financial treasury Association was involved in the development of the "Decree of the President of the National Bank on the Approval of the Rules of Operation of Foreign Exchange Market Participants" as a party involved in the preparation of legislative acts.
The quality of public-private dialogue was assessed at four stages of drafting the legislation:
According to the results revealed by IDFI, the by-law “ Rules of Activity of Foreign Exchange Market Participants” received the highest rating (2.44) among the by-laws.
You can find the IDFI report "Public-Private Dialogue Quality Assessment 2020-2021 in the process of drafting normative acts" at the link.