Nasdaq Calypso საზიარო პლატფორმა, რომელიც საქართველოს ფინანსური ბაზრების ხაზინების ასოციაციის ეგიდით და საქართველოს ეროვნული ბანკის მხარდაჭერით დაინერგება, უზრუნველყოფს საბანკო სექტორის შემდგომი ზრდის ხელშესაწყობად საჭირო საიმედო, საერთაშორისო დონის ინფრასტრუქტურას.
თბილისი & ნიუ-იორკი, 20 ივლისი, 2026 — Nasdaq-მა (Nasdaq: NDAQ) დღეს გამოაცხადა საქართველოს ეროვნულ ბანკთან (სებ) ისტორიული პარტნიორობის შესახებ, რომელიც მიზნად ისახავს სახაზინო და ფინანსური ბაზრების ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაციას საქართველოს საბანკო სექტორში. ქვეყნის ხუთი წამყვანი კომერციული ბანკი - „საქართველოს ბანკი", „თიბისი ბანკი", „ლიბერთი ბანკი", „ტერაბანკი" და „ბაზისბანკი" - დანერგავს Nasdaq-ის Calypso სისტემას საერთო ინფრასტრუქტურის ფარგლებში, რომელიც ფარავს ვაჭრობის სრულ ციკლს. აღნიშნული ინიციატივა, რომელიც ხორციელდება „საქართველოს ფინანსური ბაზრების განვითარების პროგრამის" (GMAP) ფარგლებში და, რომელსაც კოორდინაციას უწევს „საქართველოს ფინანსური ბაზრების ხაზინების ასოციაცია" (GFMTA), წარმოადგენს მნიშვნელოვან ეტაპს საქართველოს კაპიტალის ბაზრების განვითარების გზაზე.
„საქართველოს სახაზინო ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაცია საქართველოს ეროვნული ბანკის სტრატეგიული პრიორიტეტი და ჩვენი ფინანსური სისტემის შემდგომი განვითარების მიმართულებით გადადგმული მნიშვნელოვანი ნაბიჯია. ქვეყნის ხუთი წამყვანი კომერციული ბანკის ერთიან, საერთაშორისოდ აღიარებულ პლატფორმაზე გადაყვანით, ხელს ვუწყობთ რისკის მართვის, მარეგულირებელი ზედამხედველობისა და ოპერაციული მდგრადობის სტანდარტის ამაღლებას მთელ სექტორში. ეს ინიციატივა ასახავს ჩვენს მისწრაფებას, შევქმნათ ისეთი ძლიერი და გამჭვირვალე ფინანსური ბაზარი, რომელიც სრულად შეესაბამება საერთაშორისო საუკეთესო პრაქტიკებს და მხარს უჭერს საქართველოს ეკონომიკურ ზრდას." - განაცხადა საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა ნათია თურნავამ.
ბოლო 5 წლის განმავლობაში საქართველოს კომერციული საბანკო სექტორი ხასიათდებოდა ორნიშნა ზრდით, სადაც საერთო აქტივები უახლოვდება 38 მილიარდ აშშ დოლარს - რაც ქვეყნის ფინანსური სისტემის მასშტაბსა და დინამიურობაზე მეტყველებს. სექტორის ზრდასთან ერთად, გაიზარდა მოთხოვნა უფრო კომპლექსურ სახაზინო ინფრასტრუქტურაზე, რომელსაც შეუძლია ფასიანი ქაღალდებისა და დერივატივების ბაზრების მხარდაჭერა, კორპორატიული დონის რისკების მართვა და სულ უფრო მკაცრი მარეგულირებელი სტანდარტების დაკმაყოფილება. ამავდროულად, მსგავსი ინფრასტრუქტურის ცალკეული ინსტიტუციის დონეზე დანერგვისა და მხარდაჭერისთვის საჭირო ინვესტიცია მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს ნებისმიერი ცალკეული ბანკისთვის. საერთო, კოორდინირებული მიდგომა, რომელიც სექტორის მასშტაბით, რესურსებისა და გამოცდილების გაზიარებას გულისხმობს, ამ მიზნის მასშტაბურად მიღწევის ყველაზე ეფექტიან გზას წარმოადგენს.
მაგნუს ჰაგლინდმა, Nasdaq-ის კაპიტალის ბაზრების ტექნოლოგიების მიმართულების ხელმძღვანელმა, განაცხადა: „საქართველო არის თვალსაჩინო მაგალითი იმისა, თუ როგორ შეუძლია საერთო ინფრასტრუქტურის მოდელს რეალური ღირებულების შექმნა, როგორც ცალკეული ინსტიტუციებისთვის, ისე მთლიანად ფინანსური სისტემისთვის. Nasdaq-ის მასშტაბური მოდერნიზაციის პროგრამების მართვის გამოცდილებაზე დაყრდნობით, კომპანიები იღებენ წვდომას ღრმა ინსტიტუციურ ცოდნაზე და განვითარების შესაძლებლობაზე ისე, რომ არ უწევთ სრული ხარჯების, რისკებისა თუ ოპერაციული სირთულეების დამოუკიდებლად აღება. GMAP წარმოადგენს ზუსტად ისეთ სტრუქტურირებულ, ქვეყნის დონის ჩარჩო-პროგრამას, რომელიც უზრუნველყოფს ამ მასშტაბის ტრანსფორმაციის წარმატებას. მოხარულები ვართ, რომ გვაქვს შესაძლებლობა მხარი დავუჭიროთ საქართველოს ეროვნულ ბანკს ამ ინიციატივაში და დავეხმაროთ საქართველოს საბანკო სექტორს ისეთი ინფრასტრუქტურის ჩამოყალიბებაში, რომელიც მას ესაჭიროება ზრდის შემდეგი ეტაპისთვის."
Nasdaq-ის Calypso პლატფორმა დაინერგება საზიარო ინფრასტრუქტურის მოდელით. იგი განთავსდება ცენტრალიზებულ ლოკაციაზე, სადაც თითოეული მონაწილე ბანკი წარმოდგენილი იქნება, როგორც ცალკეული სუბიექტი ერთი გარემოს ფარგლებში, მათი მონაცემების სრული გამიჯვნით. თითოეული ინსტიტუტი ისარგებლებს კონფიგურაციით, რომელიც მორგებულია მის ინდივიდუალურ ბიზნეს-მოთხოვნებზე, რისკის პროფილსა და ოპერაციულ კონტექსტზე შესაბამისი კონფიგურაციით. ამავდროულად, ისინი იმოქმედებენ ერთიანი ჩარჩოს ფარგლებში, რაც უზრუნველყოფს სტანდარტიზებულ ანგარიშგებასა და სამუშაო პროცესებს, ბაზრის საერთო მონაცემების გამოყენებას, კოლექტიურ მართვას, ზედამხედველობასა და აუდიტის შესაძლებლობებს.
პლატფორმა მოიცავს ვაჭრობის სრულ ციკლს: დაწყებული ვაჭრობის დონეზე გარიგებების აღრიცხვითა და ფასწარმოქმნით, რისკების მართვისა და შესაბამისობის კონტროლის გავლით, შესაბამის ანგარიშსწორებამდე, აღრიცხვამდე და ფინანსურ ანგარიშგებამდე. აღნიშნული ინტეგრირებული არქიტექტურა გამორიცხავს მრავალი ცალკეული გადაწყვეტილების საჭიროებას, ამცირებს მონაცემთა შედარების ხარჯებს და უზრუნველყოფს ინფორმაციის ერთიან, სანდო წყაროს მთელი სექტორის სახაზინო ოპერაციებისთვის.
სტანდარტიზაციას სისტემური სარგებელი მოაქვს ცალკეული ინსტიტუტების ფარგლებს მიღმაც. ხუთივე ბანკში ჰარმონიზებული მონაცემებითა და ანგარიშგებით, საქართველოს ეროვნული ბანკი მიიღებს მნიშვნელოვნად გაუმჯობესებულ ხედვას სახაზინო რისკებზე, ლიკვიდურობის პოზიციებზე და სისტემურ რისკებზე, რაც ხელს შეუწყობს უფრო ეფექტიან მაკროპრუდენციულ ზედამხედველობას. თანმიმდევრული აუდიტი და ანგარიშგების საერთო მოდელები ამცირებს დატვირთვას როგორც ბანკებისთვის, ისე რეგულატორისთვის და ქმნის მყარ საფუძველს საერთაშორისო ფინანსურ სტანდარტებთან საქართველოს შემდგომი ინტეგრაციისთვის, მათ შორის ISO 20022-თან - ფინანსური მონაცემების გაცვლის გლობალურ სტანდარტთან.
ლაშა ჯუღელმა, „საქართველოს ფინანსური ბაზრების ხაზინების ასოციაციის" აღმასრულებელმა მდივანმა, განაცხადა: „საქართველოს ფინანსური ბაზრების განვითარების პროგრამა" (GMAP) არის საქართველოს საბანკო სექტორში მრავალწლიანი მიზანმიმართული კოორდინაციის შედეგი და წარმოადგენს გარდამტეხ მომენტს ჩვენი ასოციაციისა და მასში წარმოდგენილი ფინანსური ინსტიტუტებისთვის. Nasdaq-ის გლობალური გამოცდილების დახმარებით, საქართველოს ეროვნული ბანკის ინსტიტუციური მხარდაჭერით არსებული საზიარო ინფრასტრუქტურის, ასევე „იაპონია - EBRD თანამშრომლობის ფონდის" მეშვეობით გამოყოფილი პროექტის მართვის დაფინანსების წყალობით, ჩვენი წევრი ბანკები ახდენენ არა მხოლოდ საკუთარი საოპერაციო და ფინანსური ოპერაციების მოდერნიზაციას, არამედ, ამასთანავე, ერთობლივად ზრდიან სახაზინო მართვის სტანდარტს მთელ სექტორში. სიამაყით აღვნიშნავთ, რომ ცენტრალური როლი შევასრულეთ ამ ინიციატივის განხორციელებაში და მოუთმენლად ველით იმ რეალურ სარგებელს, რომელსაც ეს პროექტი მოუტანს ჩვენს წევრებსა და მთლიანად ადგილობრივ ფინანსურ ბაზრებს."
პროექტის მონაწილე ხუთი კომერციული ბანკი წარმოადგენს საქართველოს კომერციული საბანკო სექტორის აქტივების უდიდეს ნაწილს. მათი გადასვლა საერთო, საერთაშორისოდ აღიარებულ პლატფორმაზე წარმოადგენს მნიშვნელოვან ნაბიჯს საქართველოს, როგორც თანამედროვე და კარგად მართული ფინანსური ბაზრის, ჩამოყალიბების გზაზე.
-დასასრული-
„ქართული კომერციული ბანკებისთვის სახაზინო მართვის გადაწყვეტის დანერგვა" პროექტის მართვის კომპონენტი დაფინანსებულია იაპონიის მიერ, „იაპონია-EBRD-ის თანამშრომლობის ფონდის" მეშვეობით.
Nasdaq: ენდრიუ ჰიუზი (Andrew Hughes); +44 (0)7443 100896; Andrew.Hughes@nasdaq.com
საქართველოს ეროვნული ბანკი: info@nbg.gov.ge
Nasdaq (Nasdaq: NDAQ) წამყვანი ტექნოლოგიური პლატფორმაა, რომელიც ამოძრავებს მსოფლიო ეკონომიკებს. ჩვენ ვაყალიბებთ მსოფლიოს თანამედროვე ბაზრებს, ვაძლიერებთ ინოვაციურ ეკონომიკას და ვამყარებთ ნდობას ფინანსურ სისტემაში. ჩვენ ვქმნით ეკონომიკურ შესაძლებლობებს ისეთი ტექნოლოგიების, მონაცემებისა და მოწინავე ანალიტიკის შემუშავებითა და დანერგვით, რომლებიც ჩვენს კლიენტებს საშუალებას აძლევს გამოიყენონ ახალი შესაძლებლობები, გაუმკლავდნენ რისკებს და განიმტკიცონ/გაზარდონ ფინანსური მდგრადობა. კომპანიის, ტექნოლოგიური გადაწყვეტილებებისა და კარიერული შესაძლებლობების შესახებ მეტი ინფორმაციისთვის, ეწვიეთ ჩვენს გვერდებს LinkedIn-ზე, X-ზე @Nasdaq, ან ვებგვერდზე www.nasdaq.com.
საქართველოს ეროვნული ბანკი (სებ) არის საქართველოს ცენტრალური ბანკი. მისი სტატუსი განსაზღვრულია საქართველოს კონსტიტუციით. სებ-ის მთავარი ამოცანაა ფასების სტაბილურობის უზრუნველყოფა. საქართველოს პირველი ცენტრალური ბანკი დაარსდა 1919 წელს, ხოლო დღევანდელი სახით ფუნქციონირებს 1991 წლიდან. საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, ეროვნული ბანკი სრულად დამოუკიდებელია თავის საქმიანობაში. ამ მანდატის მიღმა, სებ მოქმედებს, როგორც საქართველოს ინტეგრირებული ფინანსური ზედამხედველი - წარმოადგენს ერთიან მეგარეგულატორს, რომელიც ზედამხედველობას უწევს თითქმის მთელ ფინანსურ სექტორს. მისი უფლებამოსილება მოიცავს კომერციული ბანკების, მიკრობანკების, მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების, საგადახდო მომსახურების პროვაიდერების, ვირტუალური აქტივების მომსახურების პროვაიდერებისა და ბაზრის სხვა მონაწილეების რეგულირებასა და ზედამხედველობას. ამასთანავე, იგი პასუხისმგებელია საგადახდო და ანგარიშსწორების სისტემების უსაფრთხო და ეფექტიან ფუნქციონირებაზე, გამჭვირვალობის ხელშეწყობაზე, მომხმარებელთა უფლებების დაცვასა და ფინანსური განათლების ხელშეწყობაზე. სებ ასევე უზრუნველყოფს ფინანსურ სტაბილურობას და მართავს ქვეყნის საერთაშორისო რეზერვებს, რომელიც მაკროეკონომიკური სტაბილურობის მთავარი გარანტიაა. დამატებითი ინფორმაციისთვის ეწვიეთ ვებგვერდს: https://nbg.gov.ge
საქართველოს ფინანსური ბაზრების ხაზინების ასოციაცია (GFMTA) დაარსდა 2018 წლის 21 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული ბანკის, სხვადასხვა ადგილობრივი კომერციული ბანკისა და მიკროსაფინანსო ორგანიზაციის მიერ. დღეს ასოციაცია წარმოადგენს ყველაზე დიდ პროფესიულ ორგანიზაციას, რომელიც ზრუნავს საქართველოში ფინანსური ბაზრების განვითარებაზე და აერთიანებს საქართველოს ფინანსური ბაზრის სხვადასხვა სეგმენტში მოქმედ 16 სუბიექტს, მათ შორის 11 კომერციულ ბანკს, 2 მიკროსაფინანსო ორგანიზაციას, საქართველოს საპენსიო ფონდს, საქართველოს ეროვნულ ბანკსა და ერთ კორპორაციას.
-NDAQG-
წინამდებარე პრესრელიზში მოცემული ინფორმაცია შეიცავს მომავალზე ორიენტირებულ განცხადებებს, რომლებიც დაკავშირებულია გარკვეულ რისკებთან და განუსაზღვრელობასთან/გაურკვევლობასთან. Nasdaq აფრთხილებს მკითხველს, რომ მომავალზე ორიენტირებული ნებისმიერი განცხადება არ წარმოადგენს მომავალი საქმიანობის/შედეგების გარანტიას და, რომ რეალური ფაქტობრივი შედეგები, შესაძლოა არსებითად განსხვავდებოდეს ამ განცხადებებში მოცემული პროგნოზებისგან. მომავალზე ორიენტირებული განცხადებების იდენტიფიცირება შესაძლებელია ისეთი სიტყვებით, როგორიცაა „იქნება", „შეუძლია" და მსგავსი მნიშვნელობის მქონე სხვა ტერმინები. აღნიშნული განცხადებები მოიცავს, მაგრამ არ შემოიფარგლება, განცხადებებით, რომლებიც უკავშირდება Nasdaq Calypso-ს სარგებელს და Nasdaq-ის ტექნოლოგიურ პარტნიორობას საქართველოს ეროვნულ ბანკთან და ქვეყნის საბანკო სექტორთან.
მომავალზე ორიენტირებული განცხადებები დაკავშირებულია რიგ რისკებთან, გაურკვევლობასთან თუ სხვა ფაქტორებთან, რომლებიც სცდება Nasdaq-ის კონტროლის ფარგლებს. ეს რისკები და განუსაზღვრელი გარემოებები დეტალურადაა აღწერილი Nasdaq-ის მიერ აშშ-ის ფასიანი ქაღალდებისა და ბირჟების კომისიაში (SEC) წარდგენილ დოკუმენტებში, მათ შორის წლიურ ანგარიშებში (ფორმა 10-K) და კვარტალურ ანგარიშებში (ფორმა 10-Q) რომლებიც ხელმისაწვდომია Nasdaq-ის ინვესტორებთან ურთიერთობის ვებგვერდზე http://ir.nasdaq.com და SEC-ის ოფიციალურ გვერდზე www.sec.gov. Nasdaq არ იღებს ვალდებულებას საჯაროდ განაახლოს რომელიმე მომავალზე ორიენტირებული განცხადება ახალი ინფორმაციის, მომავალი მოვლენების ან სხვა მიზეზების საფუძველზე.

20/07/2026 | Georgia's Five Largest Banks to Transform Treasury Infrastructure in Landmark Partnership Between Nasdaq Calypso and The National Bank of Georgia
Shared Platform Backed by The National Bank of Georgia Will Deliver Trusted Global Infrastructure to Support Growth of the Banking Sector.
TBILISI & NEW YORK, July 20, 2026 — Nasdaq (Nasdaq: NDAQ) today announced a landmark partnership with the National Bank of Georgia (NBG) to modernize the treasury and financial markets infrastructure across Georgia's banking sector. Five of the country's largest commercial banks — Bank of Georgia, TBC Bank, Liberty Bank, Terabank and Basisbank — will adopt the Nasdaq Calypso platform under a shared, common infrastructure model spanning the full front-to-back trade lifecycle. The initiative, operating under the Georgian Market Advancement Program (GMAP) and coordinated in collaboration with the Georgian Financial Markets Treasuries' Association (GFMTA), represents a significant milestone in the development of Georgia's capital markets.
Natia Turnava, Governor of the National Bank of Georgia, said: “Modernising Georgia's treasury infrastructure is a strategic priority for the National Bank of Georgia and a critical step in the continued development of our financial system. By bringing the country's five largest commercial banks onto a common, internationally recognized platform, we are raising the standard of risk management, regulatory oversight, and operational resilience across the sector. This initiative reflects our commitment to building a financial market that is robust, transparent, aligned with international best practice, and equipped to support Georgia's continued economic growth.”
Why Georgia's Banks Need a New Treasury Infrastructure Model
Georgia's commercial banking sector has experienced double-digit growth over the past five years, with total assets approaching USD 38 billion - reflecting the depth and dynamism of the country's financial system. As the sector has grown, so too has demand for more sophisticated treasury infrastructure capable of supporting complex securities and derivatives markets, enterprise-grade risk management, and increasingly rigorous regulatory standards. At the same time, the investment required to deploy and maintain such infrastructure at the individual institutional level represents a significant undertaking for any single bank. A shared, coordinated approach - pooling resources and expertise across the sector - provides the most efficient path to achieving that ambition at scale.
Magnus Haglind, Head of Capital Markets Technology at Nasdaq, said: “Georgia presents a compelling example of how the shared infrastructure model can unlock real value for individual institutions and the financial system as a whole. By drawing on Nasdaq's experience navigating modernization programs at scale, firms gain access to deep institutional knowledge and the ability to evolve without bearing the full cost, risk, or operational complexity of doing it alone. GMAP reflects exactly the kind of structured, country-level framework that enables this type of transformation to succeed. We welcome the opportunity to support the National Bank of Georgia in this initiative, and to help Georgia's banking sector build the infrastructure it needs for its next phase of growth.”
How Nasdaq Calypso Solves the Shared Infrastructure Challenge for Georgian Banks
The Nasdaq Calypso platform will be deployed as a shared infrastructure model, installed at a centralized location with each of the five participating banks represented as a separate entity within the same instance, with their data fully segregated. Each institution will benefit from a configuration adapted to its individual business requirements, risk profile, and operational context, while operating within a common framework that enables standardized reporting and workflows, shared market data, and collective governance, oversight, and audit capabilities.
The platform will span the complete trade lifecycle from front-office deal capture and pricing, through middle-office risk management and compliance, to back-office settlement, accounting, and financial reporting. This end-to-end architecture eliminates the need for multiple point solutions, reduces reconciliation overhead, and delivers a single source of truth for treasury operations across the sector.
Standardization also delivers systemic benefits beyond any single institution. With harmonized data and reporting across all five banks, the National Bank of Georgia gains materially enhanced visibility into treasury exposures, liquidity positions, and systemic risk, supporting more effective macroprudential supervision. Consistent audit trails and common reporting frameworks reduce the burden on both banks and regulators and provide a robust foundation for Georgia's continued integration with international financial standards, including ISO 20022, the global messaging standard for financial data exchange.
Lasha Jugeli, Executive Secretary of the Georgian Financial Markets Treasuries' Association, said: “The Georgian Market Advancement Program (GMAP) is the result of years of deliberate coordination across Georgia's banking sector, and it marks a pivotal moment for our Association and the institutions we represent. By aligning on a shared infrastructure backed by Nasdaq's global expertise and the National Bank of Georgia's institutional support, and project management funding provided by Japan through the Japan–EBRD Cooperation Fund, our member banks are not only modernising their own operations — they are collectively raising the standard for treasury management across the sector. We are proud to have played a central role in bringing this initiative to fruition, and we look forward to the tangible benefits it will deliver for our members and for Georgia's financial markets as a whole.”
The five participating banks collectively represent the majority of Georgia's commercial banking sector assets, and their adoption of a common, internationally recognised platform marks a defining step in Georgia's emergence as a modern, well-governed financial market.
-ENDS-
Notes to Editors
The project management component of the 'Implementation of the Treasury Management Solution for Georgian Commercial Banks' project has been financed by Japan through the Japan–EBRD Cooperation Fund.
Media contacts
Nasdaq: Andrew Hughes; +44 (0)7443 100896; Andrew.Hughes@nasdaq.com
The National Bank of Georgia: info@nbg.ge
About Nasdaq
Nasdaq (Nasdaq: NDAQ) is a leading technology platform that powers the world's economies. We architect the world's most modern markets, power the innovation economy, and build trust in the financial system. We empower economic opportunity by designing and deploying the technology, data, and advanced analytics that enable our clients to capture opportunities, navigate risk, and strengthen resilience. To learn more about the company, technology solutions and career opportunities, visit us on LinkedIn, on X @Nasdaq, or at www.nasdaq.com.
About The National Bank of Georgia
The National Bank of Georgia (NBG) is the central bank of Georgia. Its status is defined by the Constitution of Georgia. The main objective of the National Bank is to ensure price stability. Georgia's first central bank was established in 1919. In its current form the National Bank of Georgia has existed since 1991. According to the Constitution of Georgia, the National Bank is independent in its activities. Beyond this mandate, the NBG operates as Georgia's integrated financial supervisor - a single megaregulator that oversees nearly the entire financial sector rather than functioning as an ordinary bank. Its remit spans the regulation and oversight of commercial banks, microbanks, microfinance organizations, payment service providers, virtual asset service providers, and other market participants, together with responsibility for the secure and efficient operation of payment and settlement systems and for advancing transparency, consumer protection, and financial literacy. The NBG also safeguards financial stability and manages the country's international reserves, a key anchor of macroeconomic stability. For additional information, visit nbg.gov.ge/en.
About Georgian Financial Markets Treasuries Association
Georgian Financial Markets Treasuries Association GFMTA was established on November 21, 2018 by the National Bank of Georgia (NBG), various commercial banks and microfinance organizations. Today, the Association is the largest professional organization that cares about the development of financial markets in Georgia and unites 16 entities operating in different segments of the financial markets of Georgia, including 11 commercial banks, 2 microfinance organizations, the Pension Agency of Georgia, the National Bank of Georgia, and a corporation.
-NDAQG-
Cautionary Note Regarding Forward-Looking Statements
Information set forth in this press release contains forward-looking statements that involve a number of risks and uncertainties. Nasdaq cautions readers that any forward-looking information is not a guarantee of future performance and that actual results could differ materially from those contained in the forward-looking information. Forward-looking statements can be identified by words such as “will”, “can” and other words and terms of similar meaning. Such forward-looking statements include, but are not limited to, statements related to the benefits of Nasdaq Calypso and Nasdaq's technology partnership with The National Bank of Georgia and the country's banking sector.
Forward-looking statements involve a number of risks, uncertainties or other factors beyond Nasdaq's control. These risks and uncertainties are detailed in Nasdaq's filings with the U.S. Securities and Exchange Commission, including its annual reports on Form 10-K and quarterly reports on Form 10-Q which are available on Nasdaq's investor relations website at ir.nasdaq.com and the SEC's website at www.sec.gov. Nasdaq undertakes no obligation to publicly update any forward-looking statement, whether as a result of new information, future events or otherwise.