22/09/2022 | საქართველოს ფინანსური ბაზრების ხაზინების ასოციაციას და ტექნოლოგიურ კომპანია Murex-ს შორის სამუშაო შეხვედრების სერია საქართველოს ეროვნულ ბანკში გაიმართა
მიმდინარე წლის 13-15 სექტემბერს საქართველოს ეროვნულ ბანკში გაიმართა საქართველოს ფინანსური ბაზრების ხაზინების ასოციაციის და ტექნოლოგიური კომპანია Murex-ის სამუშაო შეხვედრების სერია ხაზინის მართვის ავტომატიზირებული პროგრამის (MX.3) წარდგენისა და ინტეგრაციის საკითხების განხილვის მიზნით.
შეხვედრებს ესწრებოდნენ საქართველოს კომერციული ბანკების, მიკროსაფინანსო ორგანიზაციებისა და საპენსიო სააგენტოს წარმომადგენლები. ვორქშოფი ჩატარდა ჰიბრიდული ფორმატით, მონაწილეთა ნაწილის ფიზიკური დასწრებით, ასევე დისტანციურად ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით.
ღონისძიების მთავარ მიზნებს წარმოადგენდა ერთობლივ პროექტში მონაწილე მხარეთა როლებისა და პასუხისმგებლობების განსაზღვრა, ორგანიზაციული სტრუქტურის მიმოხილვა და დაინტერესებულ მხარეებსა და Murex-ს შორის საქმიანი ურთიერთობების გაღრმავება.
ფინანსური ბაზრების ხაზინების ასოციაციის მხარდაჭერით, 2020 წლიდან აქტიური სამუშაოები მიმდინარეობს ხაზინების ავტომატიზებული სისტემის დანერგვის საკითხებზე. სამი, საერთაშორისო, ტექნოლოგიების მომწოდებელი კომპანიიდან შერჩეულ იქნა Murex, რომელიც საუკეთესო ფასისა და ფუნქციონალობის გათვალისწინებით იქნა სელექტირებული.
სამუშაო პროგრამის დღის წესრიგით განხილულ იქნა შემდეგი საკითხები:
· ვორქშოფის პირველი დღე დაეთმო პლატფორმა MX.3-ის ფუნქციურ და ტექნიკურ საკითხებს ფრონტ, მიდლ და ბექ ოფისების, რისკების და IT მიმართულებების კუთხით;
· მეორე დღის განხილვის საგანს წარმოადგენდა ინტეგრაციის, სისტემის ინტერფეისის, პლატფორმის უსაფრთხოების და შიდა სისტემური განლაგების საკითხები;
·  მესამე დღეს განხილული იქნა პროექტის მართვის, მეთოდოლოგიის, როლებისა და პასუხისმგებლობების საკითხები.
ვორქშოფის ბოლო ეტაპზე, ასევე ცალკე შეხვედრა გაიმართა პროექტში მონაწილე ფინანსური ინსტიტუტების მენეჯმენტთან, სადაც Murex-მა წარმოადგინა პრეზენტაცია კომპანიისა და ქართული ბაზრისთვის შეთავაზებული სისტემის შესახებ. ამასთან, შეხვედრის მონაწილეებმა ამ ეტაპზევე განიხილეს და დაგეგმეს ინტეგრაციისთვის აუცილებელი და მხარეების მიერ განსახორციელებელი შემდგომი ნაბიჯები.
მოკლე ინფორმაცია Murex-ის შესახებ:
Murex-ის მენეჯმენტი ერთგულია ფინანსური ტექნოლოგიების ინოვაციის იდეის, რომელიც ხელს უწყობს და აძლიერებს კაპიტალის ბაზრებს. Murex-ის ტექნოლოგიების მომხმარებლები არიან: ბანკები, საკლირინგო კომპანიები, კორპორაციები, საინვესტიციო მენეჯერები, საქონლის და ენერგეტიკის ვაჭრობის წარმომადგენლები, საჯარო დაწესებულებები.
პლატფორმა MX.3 წარმოადგენს ავტომატიზებულ სისტემას, რომელიც მომხმარებლებს IT გადაწყვეტების ფინანსურ სერვისებში ზუსტი და მიმდინარე ტრანსფორმაციის შესაძლებლობას აძლევს. MX.3-ით მომხმარებლები ახალი სავაჭრო შესაძლებლობებით სარგებლობენ, აფართოებენ თავიანთ საქმიანობას და თავს იმკვიდრებენ ადგილობრივ ბაზარზე. ფინანსური ინსტიტუტები, რომლებიც MX.3-ს იყენებენ, მუდმივ მზადყოფნაში არიან ბაზრის ევოლუციისა და მარეგულირებელი საკითხების ცვლილებებთან მიმართებით.
MX.3 პროგრამა დანერგილი აქვს 100 საერთაშორისო ბანკიდან 65-ს. პლატფორმას ყოველდღიურად 57,000-ზე მეტი მომხმარებელი იყენებს. Murex პარტნიორობს 300-ზე მეტ კლიენტთან, მათ შორის გლობალურ ბანკებთან, მარკეტ-მეიკერებთან, წამყვან მრავალრეგიონულ ბანკებთან, რეგიონალურ და ცენტრალურ ბანკებთან.

22/09/2022 | A Workshop between Georgian Financial Markets Treasuries Association and technology company Murex was held in National Bank of Georgia
On September 13-15 of this year, a workshop of the Georgian Financial Markets Treasury Association and technology company Murex’s representatives was held at the National Bank of Georgia in order to present the automated treasury management program (MX.3) and discuss the integration solutions.
Representatives of commercial banks of Georgia,  microfinance organizations and Pension Agency also attended the meeting. The workshop was held in a hybrid format, with the physical presence of the part of the participants and also, remotely by electronic means.
The main objectives of the event were also to define the roles and responsibilities of the parties involved in the joint project, to review the organizational structure and to improve the business relations between the interested parties and Murex.
There have been active working on the implementation of the automated treasury system since 2020, with the support of the  Georgian Financial Markets Treasury Association. Murex was selected among three international technology suppliers, considering the best price and functionality.
The following issues were discussed with the agenda of the workshop:
• The first day of the workshop was devoted to the functional and technical issues of MX.3 platform in terms of front, middle and back offices, risks and IT directions;
• The issues discussed on the second day are: integration, system interface, platform security and internal system layout;
• On the third day, issues of project management, methodology, roles and responsibilities were discussed.
At the last stage of the workshop, a separate meeting was held with the management of financial institutions participating in the project, where Murex made a presentation about the company and the system offered to the Georgian market. Additionally, participants of the meeting discussed and planned the next steps, which are necessary for integration and to be implemented by the parties.
Brief information about Murex:
Murex management is committed to the idea of financial technology innovation that facilitates and strengthens capital markets. The customers of Murex’s technologies are: banks, clearing houses, corporates, Investment managers, Energy and commodities trading representatives, Public Agencies.
The MX.3 platform is an automated system that provides users with the ability to accurately and continuously transform IT solutions into financial services. With MX.3, customers enjoy new trading opportunities, expand their businesses and establish themselves in the local market. Financial institutions using MX.3 are in maximum readiness for market evolution and regulatory changes.
MX.3 is used by 65/100 top international banks. More than 57,000 users use the platform daily. Murex partners with over 300 clients, including global banks, market makers, leading multi-regional banks, regional and national banks.
For more information about Murex, please visit the website: https://www.murex.com/en/en/who-we-are/about-us