საქართველოს ფინანსური ბაზრების ხაზინების ასოციაციის და საქართველოს ეროვნული ბანკის ორგანიზებით 8 და 9 ნოემბერს ბლუმბერგის კორპორატიული ფინანსებისა და ხაზინის მართვის სასწავლო კურსი გაიმართა.
პროექტის მიზანია კორპორაციების მიერ რისკების ჰეჯირების ეფექტური სტრატეგიების შესწავლა და, მათი დანერგვით, ბიზნეს სექტორის მომგებიანობის ამაღლება.
სასწავლო კურსს ფინანსური რისკების სერტიფიცირებული ანალიტიკოსი და მენეჯერი Michael Wong უძღვებოდა. ტრენინგებში მონაწილეობა წამყვანი ადგილობრივი კორპორაციების 40-მდე წარმომადგენელმა მიიღო.

13/11/2023 | On November 8 - 9 Bloomberg's training course on the Fundamentals of Corporate Treasury Management was held
On November 8-9, the Georgian Financial Markets Treasuries Association, with the support of the National Bank, hosted Bloomberg's training course on the Fundamentals for Corporate Treasury Management. The project aims to study effective risk hedging strategies employed by corporations and, through their implementation, enhance the profitability of the business sector.
The training course was led by the certified financial risk analyst and manager Michael Wong. Approximately 40 representatives from prominent local corporations participated in the sessions.